Uluslararası ticaret hukuku, küreselleşen dünyanın hukukudur. Farklı ülkelerde ikamet eden şirketler veya yabancı uyruklu tacirler arasında mal ve hizmetler ile uluslararası ticari sözleşmeleri ele alan hukuk dalıdır.

Küresel ekonominin neredeyse her alana yayılması ve artan ithalat ihracat faaliyetleri sonucu uluslararası ticaret hukuku çok daha fazla önem kazanmıştır. Bu konuda öncelikle uluslararası ticaret hukukunun kamu hukuku ve özel hukuka tabi olduğu birtakım düzenlemeler mevcuttur. Ticari uyuşmazlıkların uluslararası çözümü, korunma önlemleri ve vergiler kamu hukuku alanına ilişkin belirtebileceğimiz hususlardır. Uluslararası mal satışları, uluslararası ticaret hukuku sözleşmeleri, kullanılan teslim şekilleri, uyuşmazlıkların çözümü ve ödeme şekilleri uluslararası ticaret hukukunun özel hukuka tabi olduğu konuların başlıcasıdır.

Legal&Partners Hukuk ve Danışmanlık, Dünya ticaretinin ve ekonomisinin küreselleşmesi ve Türkiye’nin dış ticaretinin son yıllarda gösterdiği gelişme sebebiyle uluslararası ticaret hukuku alanında uzmanlaşmış kadrosu ile tüm ihtiyaçlara karşılık vermektedir. Küresel iş dünyasında önemli bir rol üstlenmeye başlayan Türkiye’nin ve özellikle de İstanbul’un bir uluslararası ticaret merkezine dönüşmesi, uluslararası ticaret hukuku alanında yetkin hukukçu kimliğini ön plana çıkarmaktadır.

Ofisimiz,
  • Uluslararası ticari sözleşmeler,
  • Uluslararası satımlar,
  • Ödeme ve teslim şekilleri,
  • Leasing ve factoring sözleşmeleri,
  • Uluslararası finansman teknikleri,
  • Banka teminat mektupları konusunda her türlü danışmanlık hizmeti vermektedir.
  • Ayrıca, uluslararası ticaret hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıkların çözümünde deneyimli kadrosuyla yabancı ve yerli müvekkillerine hukuki destek vermektedir.